IMG_7267.jpg

Wydarzenia - Polska Szkoła przy PMK

3 maja i beatyfikacja Jana Pawła II

Jako pierwszy papież chodził po górach! Jako pierwszy papież nosił zegarek! Jako pierwszy papież pływał kajakiem!"
Takimi słowami najmłodsi uczniowie Szkoły Polskiej w Lozannie wspominali Ojca Świętego w czasie programu artystycznego zaprezentowanego podczas  Mszy Świętej, która odbyła się 8 maja. Uroczystość była tym bardziej niezwykła, że przygotowana dla uczczenia obchodów podwójnego święta: beatyfikacji papieża Polaka Jana Pawła II oraz rocznicy Konstytucji 3 maja. Starsze dzieci przypomniały historię "Radosnego Dnia 3 Maja" i jego znaczenia dla narodu polskiego. Następnie przedstawiły dzieje życia i świętości Jana Pawła II oraz namiastkę twórczości poetyckiej Ojca Świętego. Natomiast młodsi uczniowie przypomnieli fragmenty listów, jakie ich rówieśnicy pisali do ukochanego papieża: "Byłam szczęśliwa widząc Cię w telewizji i bardzo podobało mi się, gdy rozłożyłeś ramiona, jakbyś chciał nas przytulić do serca" .

Jan Paweł II kochał dzieci i młodzież, chętnie się z nimi spotykał oraz poświęcał im wiele uwagi. Napisał list apostolski na temat młodości - Dilecti Amici i zapoczątkował tradycję Światowych Dni Młodzieży. Pamiętał również o najmłodszych, do których w czasie Roku Rodziny w 1994 skierował "List do Dzieci". W czasie uroczystości nie zabrakło również wspomnień zabawnych historii z udziałem Ojca Świętego, znanego z niepowtarzalnego poczucia humoru. Na koniec celebrujący Mszę Świętą ksiądz Łukasz zaprezentował pamiątkowy album, który jest darem dziękczynnym Polskiej Szkoły w Lozannie za pontyfikat i beatyfikację Jana Pawła II. Album zawiera prace dzieci przygotowane dla uczczenia wyniesienia na ołtarze papieża Polaka. Dla uczniów Polskiej Szkoły w Lozannie była to wyjątkowa okazja do bliższego poznania historii Polski, w którą tak pięknie wpisał się Jan Paweł II.

Tekst: Patrycja Nowak