IMG_7237.jpg

Wydarzenia - Polska Szkoła przy PMK

Śladami historii ojczyzny...

… czyli Polska Szkoła w Marly z wycieczką w Muzeum Polskim w Rapperswil

Muzeum Polskie w Raperswil powstało w 1870 roku, założone przez przez polskiego emigranta Władysława hr. Broël-Platera, wspieranego przez szwajcarskich przyjaciół. Zbiory muzeum powiększały się znacząco dzięki darom z całego świata, aż do o roku 1927, kiedy zostały przewiezione do Warszawy. Niestety w czasie II wojny światowej większość zbiorów została zniszczona, a nieliczne ocalałe możemy do dziś podziwiać w w Muzeum Narodowym w Warszawie, Muzeum Wojska Polskiego, Muzeum Literatury oraz Zamku Królewskim w Warszawie.

Ponowne otwarcie ekspozycji Muzeum Polskiego nastąpiło w 1936 roku, jednakże już w 1952 doszło do ponownej likwidacji i zbiory znów trafiły do Polski.

Zbiory obecnie prezentowane w Muzeum Polskim prezentują historię tej instytucji,ale również historię Polski i naszą kulturę.

Dzieci z Polskiej Szkoły w Marly zostały bardzo ciepło przyjęte w Muzeum. Po krótkim wstępie wygłoszonym przez Panią Annę Buchman, Pani Mariola Sigsirt specjalnie dla nich zorganizowała quiz, który pozwolił im w nieco bardziej „rozrywkowy” sposób poznać zbiory Muzeum i dowiedzieć się nieco o historii kraju, z którego pochodzą. Rodzice pod opieką Pani Dyrektor zwiedzali w tym czasie Muzeum i oglądali jego zbiory, dowiadując się wielu ciekawych rzeczy. Obu Paniom serdecznie dziękujemy za wspaniałe przyjęcie!

Po dawce historii – mała dawka rozrywki. W czasie wizyty w Muzeum Zoologicznym w Zurychu dzieci miały okazję dotykać skórę, „potargać” futro dzikich zwierząt, czy też poobserwować przez mikroskopy małe żyjątka, z których istnienie być może do tej pory nie zdawały sobie sprawy.

Zapraszamy do naszej galerii.